opony

Odpady problemowe – co to takiego?

Odpady problemowe, ze względu na swój skład, właściwości, a także pochodzenie mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Z tego powodu pod żadnym pozorem nie mogą być zmieszane z odpadami komunalnymi. Ich typ szczegółowo określa ustawa, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości, należy zapoznać się z jej treścią. Skoro nie można wrzucać tego typu śmieci do kontenera, co z nimi zrobić? Najszybszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z firmy oferującej wywóz odpadów.

Najważniejsze informacje o odpadach problemowych

Pierwszą grupą są tak zwane odpady wielkogabarytowe. Należą do nich wszystkie meble, a także dywany i materace. Nie każdy wie, ale do tej grupy zaliczamy również rowery, narty, deski snowboardowe, akwaria oraz akcesoria kuchenne. Ze względu na ich rozmiary, nie mogą być mieszane z odpadami komunalnymi. Kontenery są po prostu zbyt małe, aby pomieścić tak duże elementy. Skorzystanie z oferty firmy oferującej wywóz odpadów jest najszybszą metodą pozbycia się nawet bardzo dużej liczby gabarytów.

  • Kolejną grupą są elektrośmieci. Zaliczamy do niej wszystkie urządzenia elektryczne wykorzystywane w gospodarstwie domowym. Ponadto do elektrośmieci zaliczamy akumulatory i baterie. Szczególnie te dwa ostatnie produkty są niezwykle niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Mowa tu zarówno o możliwości skażenia powietrza, jak i gleby, a nawet wód gruntowych. Elektrośmieci stanowią realne zagrożenie, dlatego należy wyrzucać je do specjalnie oznaczonych pojemników. W praktycznie każdym sklepie z elektroniką znajdują się kontenery na zużyty sprzęt tego typu oraz baterie.
  • Do odpadów problematycznych zaliczamy także zużyte opony, bez względu na ich rozmiar i przeznaczenie. Są to m.in. opony rowerowe, samochodowe, motocyklowe i do pojazdów rolniczych. Ich również nie można wrzucać do kontenerów przeznaczonych na odpady komunalne. Zdecydowana większość z nich może posłużyć jako baza do wyprodukowania nowych opon. Przygotowaną podstawę wystarczy uszlachetnić poprzez dodanie odpowiednich składników.

Odpady problemowe – co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Żarówki, baterie, akumulatory i inne niebezpieczne produkty zaliczane do odpadów problemowych pod żadnym pozorem nie mogą być składowane w taki sam sposób jak odpady komunalne. Firmy specjalizujące się w ich utylizacji i magazynowaniu wydzielają specjalne obszary, w których odpady tego typu nie zagrażają środowisku. Jest to niezwykle ważne w przypadku elementów, które zawierają niebezpieczne substancje chemiczne.

  • Transport odpadów wielkogabarytowych do punktów selektywnej zbiórki, ze względu na rozmiary rzeczy, jest bardzo utrudniony, a niekiedy wręcz niemożliwy. Samodzielne przewożenie mebli wymaga angażowania dużej ilości czasu. Ponadto podczas transportu zachodzi duże ryzyko uszkodzenia samochodu. Wywóz odpadów w kontenerach pozwala pozbyć się praktycznie każdej liczby mebli i innych elementów wyposażenia mieszkania. Jest to szczególnie ważne w trakcie przeprowadzenia generalnego remontu. W takich sytuacjach firmy oferujące wywóz odpadów są niezwykle pomocne. Nawet w przypadku trudno dostępnych miejsc, przedsiębiorstwa tego typu dysponują specjalnymi pojazdami, które są w stanie np. przejechać przez wąską bramę kamienicy.

Prawidłowe postępowanie z odpadami problematycznymi sprawia, że część z nich może zostać ponownie wykorzystana. Ponadto ich wpływ na środowisko naturalne jest ograniczony do minimum. Wywóz odpadów realizowany przez profesjonalne firmy to gwarancja, że trafią one w specjalnie przygotowane miejsce.