piwnica

Jak dbać o porządek w piwnicy?

Piwnica to niezwykle praktyczne pomieszczenie, w którym najczęściej przechowujemy przedmioty wykorzystywane okazjonalnie. Niestety przeważnie piwnice są niewielkie, dlatego łatwo doprowadzić do ich zagracenia. Aby tego uniknąć, warto wdrożyć kilka kreatywnych rozwiązań, dzięki którym przestrzeń zostanie zdecydowanie lepiej zagospodarowana. Firmy oferujące sprzątanie piwnic są w stanie wywieźć nawet bardzo dużą ilość odpadów, takich jak meble, dywany, a nawet sprzęt AGD.

W jaki sposób w pełni wykorzystać potencjał niewielkiej piwnicy?

Sprzątanie piwnic to pierwszy krok do utrzymania porządku. Najprawdopodobniej w trakcie ich przeprowadzania okaże się, że posiadamy wiele niepotrzebnych rzeczy, które warto wyrzucić. Kolejny krok to zorganizowanie regałów. Dzięki nim jesteśmy w stanie pomieścić zdecydowanie więcej przedmiotów i jednocześnie w większym stopniu utrzymać porządek. Jakie zmiany jeszcze warto wprowadzić?

  • Jeżeli posadzka w piwnicy jest betonowa, dobrym pomysłem jest zainwestowanie w wykładzinę. Dzięki niej w pomieszczeniu będzie zdecydowanie mniej kurzu i w razie konieczności będzie ją łatwiej zamieść.
  • Piwnica jest miejscem, w którym najczęściej przechowywane są rowery. W sklepach z akcesoriami rowerowymi można zakupić specjalne wieszaki przeznaczone do zamontowania na ścianę, a nawet sufit. Takie rozwiązanie sprawia, że rowery nie zajmują miejsca na podłodze.

Regularne sprzątanie piwnic ogranicza liczbę niepotrzebnych rzeczy do minimum, jednak warto pamiętać, że wiele z nich nie można wrzucać do pojemnika na odpady komunalne. Wynika to m.in. ze zbyt dużych wymiarów lub zawartości szkodliwych substancji, które są potencjalnie niebezpieczne dla środowiska.

Kompleksowe sprzątanie piwnic

W przypadku gdy przygotowujemy mieszkanie do sprzedaży i przechowujemy w piwnicy wyłącznie niepotrzebne przedmioty, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Zaoszczędzi nam to sporo czasu i jednocześnie będziemy mieć pewność, że pomieszczenie zostanie dokładnie opróżnione i idealnie posprzątane. Firmy oferujące sprzątanie piwnic dysponują kontenerami na odpady o różnej pojemności, a także niezbędnym sprzętem, dzięki któremu posprzątają nawet najbardziej zabrudzone pomieszczenia.

  • Sprzątanie piwnic może też obejmować wywóz gruzu. Ten odpad również nie może być zmieszany ze śmieciami. Wybierając profesjonalną firmę mamy pewność, że wszystkie odpady zostaną zutylizowane w legalny i bezpieczny sposób.
  • Jak często przeprowadzać kompleksowe sprzątanie piwnic? Wszystko zależy od jej wielkości, rodzaju przechowywanych przedmiotów, a także intensywności wykorzystania pomieszczenia. Generalna zasada mówi, że sprzątanie powinno odbywać się raz w roku. W szczególnych przypadkach należy przeprowadzać je co około 8 miesięcy.
  • Jakie są największe zalety dbania o porządek w piwnicy? Przede wszystkim dysponujemy zdecydowanie większą wolną przestrzenią, którą w razie konieczności możemy wykorzystać. Kolejna niezwykle ważna zaleta to łatwiejszy dostęp do przechowywanych przedmiotów. Gdy mamy porządek w piwnicy, znacznie szybciej odnajdujemy rzeczy, które są nam aktualnie potrzebne. Nie musimy przekopywać się przez stosy innych rzeczy. W uporządkowanej piwnicy każdy przedmiot ma swoje miejsce.

Zdecydowanie najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne jest pierwsze sprzątanie piwnic. Wówczas mamy do czynienia z przedmiotami magazynowanymi przez kilka, a nawet kilkanaście lat. W takich przypadkach zdecydowanie warto skorzystać z usług firm porządkowych, ponieważ samodzielne sprzątanie będzie z pewnością bardzo czasochłonne.