pokój

Jak bezpiecznie pozbyć się mebli z mieszkania?

Wymiana mebli w mieszkaniu zdarza się każdemu przynajmniej raz w życiu. Dotychczasowe są już zużyte, nieładne, a czasem nawet zniszczone. Problemem jednak jest kwestia ich wyniesienia. Najlepszym rozwiązaniem będzie utylizacja mebli, którą może się zająć profesjonalna firma.

Wywóz mebli a prawo

Meble – niezależnie od ich rozmiaru – według polskiego prawa należą do odpadów wielkogabarytowych. Oznacza to, że nie można ich wyrzucać do tych samych pojemników, co zwykłe śmieci, które wyrzucamy do kosza. Pozostawienie ich w śmietnikach osiedlowych może przynieść poważne konsekwencje finansowe, które sięgają nawet kilkuset złotych. To samo dotyczy samodzielnej utylizacji mebli, na przykład poprzez ich spalenie – jest to poważne przestępstwo, znacznie gorsze od wcześniej wspomnianego. Dlatego zarówno wywóz, jak i utylizacja musi być wykonana w odpowiedni sposób.

Po pierwsze, wszystkie meble należy wynieść do specjalnego kontenera, przeznaczonego na tego typu odpady. Następnie musimy zanieść ów kontener do najbliższego PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jest to dość złożony i trudny dla przeciętnego obywatela proces – począwszy od samego wyniesienia wszystkich mebli, zwłaszcza jeśli mieszkamy na piętrze, a nie mamy windy.

Stąd tak duże zapotrzebowanie na zewnętrzne firmy, które się w tym specjalizują.

Jak wygląda wywóz mebli przez firmę zewnętrzną

Firma od opróżniania pomieszczeń, w tym wywozie mebli, przede wszystkim dba o to, aby wszystko było załatwione zgodnie z prawem. Mamy więc pewność, że fotel czy kanapa nie trafi do lasu, a do składowiska odpadów, gdzie zostaną poddane utylizacji. Oprócz odbioru mebli od klienta, pomagają także w ich wyniesieniu z mieszkania – zwłaszcza, jeśli trzeba to zrobić z takich pomieszczeń jak piwnica czy strych, do których dostęp jest trudniejszy, a nawet niebezpieczny. Mając doświadczenie i predyspozycje do tego typu czynności, możemy być spokojni o swoje zdrowie i czas. Nie mówiąc też o odpowiednim sprzęcie, czyli wózkach, dźwigach czy pasach, które są w stanie przenieść nawet najcięższe meble w krótkim czasie.

Jeżeli więc musimy się pozbyć starych mebli, a nie mamy do tego możliwości czy czasu, zgłoszenie tego do firmy zewnętrznej będzie najlepszym rozwiązaniem. Jest to usługa kompleksowa, a do tego nie droga. Możemy być spokojni, że wszystko przebiega zgodnie z prawem, w pełni ekologicznie i zdecydowanie szybciej.