fotel

Co się zalicza do odpadów wielkogabarytowych?

Większość ludzi opanowała już zasady sortowania i gospodarowania różnego rodzaju odpadów. Problem jednak nadal pojawia się, kiedy rozpoczynamy remont i mamy do czynienia z odpadami mniej oczywistymi i powszechnymi. Część z nich należy do odpadów wielkogabarytowych. Co do nich faktycznie zaliczamy? I jak się ich pozbyć zgodnie z prawem?

Odpady wielkogabarytowe – co do nich zaliczamy?

Kierując się samą nazwą, do odpadów wielkogabarytowych zaliczamy te odpady, które nie mieszczą się w tradycyjnych pojemnikach na śmieci. Najczęściej będą to meble, kanapy, sofy, krzesła, dywany, jak również biurka, stoły, materace, fotele, meble ogrodowe, czy nawet wózki dziecięce i rowery. Są to przedmioty, których zazwyczaj się pozbywamy robiąc remont, generalne porządki lub zmianę wystroju mieszkania. Spora część osób nadal nie wie, jak należy się z nimi obchodzić, przez co trafiają do zwykłych śmietników lub – co gorsza – zostają w lesie, kompletnie nielegalnie.

Krótko mówiąc, odpady wielkogabarytowe to ten typ odpadów, których nie jesteśmy w stanie wyrzucić do zwykłych pojemników na śmieci, ani do kontenerów czy worków dla pozostałych odpadów.

Co się nie zalicza do odpadów wielkogabarytowych?

Nie wszystko co duże jest faktycznie odpadem wielkogabarytowym. Gruz jest jednym z takich odpadów – chociaż nie zalicza się do tradycyjnych śmieci, dla niego jest inna kategoria. W ich przypadku to obywatel musi zadbać o ich utylizację, a nie gmina. To samo dotyczy okien i drzwi. Z okien należy wyjąć szybę, którą z kolei nie można wyrzucić do zwykłych kontenerów. Trzeba ją oddać do firmy, która zajmuje się recyklingiem szkła tego typu, bądź oddać do punktu z odpadami problemowymi.

Wszelkie śmieci budowlane i sanitarne, czyli panele, spłuczki, umywalki, kosiarki, płoty, wanny czy grzejniki NIE są odpadami wielkogabarytowymi. Sprzęt elektryczny natomiast należy do ich oddzielnej kategorii. Nie można więc ich mieszać z innymi, tylko wrzucać do odpowiednich pojemników.

Jak się ich pozbyć?

Jak więc legalnie się pozbyć odpadów wielkogabarytowych? Istnieje kilka opcji. Każda gmina ma obowiązek wystawiać specjalny kontener przeznaczony na tego typu śmieci. Nie robią tego codziennie, tylko w wybrane dni i w ustalonym czasie, więc trzeba być czujnym i pilnować terminów. W przypadku domów jednorodzinnych są proszeni o wystawienie swoich mebli i innych odpadów przed domem, aby firmy zatrudnione przez gminę mogły swobodnie je załadować i wywieźć. Można również zrobić wszystko na własną rękę, zabierając swoje odpady do najbliższego PSZOK-u.

Najbardziej optymalną opcją jest jednak wynajęcie do tego prywatnej firmy, która ma w ofercie wywóz odpadów wielkogabarytowych. Wyniesie wszystko bezpośrednio z naszego domu, po czym wywiezie do najbliższego punktu. Zrobią to w wygodnym dla nas terminie, w wygodnym dla nas czasie.